Unitel Mazda MX-5 Cup Poland pierwszy raz za granicą

Siódma i ósma runda wyścigowego pucharu Unitel Mazda MX-5 Cup Poland odbędzie się na torze Slovakiaring, 40 km na południowy wschód od stolicy Słowacji – Bratysławy. W ten sposób Mazdy pokażą się po raz pierwszy kibicom zagranicznym i to podczas prestiżowego Grand Prix of Slovakia, w którym zgłoszono ponad 210 samochodów! Tor o długości okrążenia 5,9 km oddany do eksploatacji w 2009 roku w nieodległej przeszłości gościł wyścigi rangi mistrzostw świata.

Operatorem pucharu Unitel Mazda MX-5 Cup Poland jest firma Unitel Motorsport, a nad przygotowaniem wyścigowych Mazd czuwa firma TG Auto. Samochody wystartują w dwóch wyścigach pucharowych, zaplanowanych na sobotni i niedzielny poranek. Ponadto dwie Mazdy z załogami w dwuosobowym składzie wezmą udział w godzinnym wyścigu endurance w sobotę późnym popołudniem. Liderem pucharowej punktacji jest, po znakomitym weekendzie w połowie lipca w Poznaniu, najmłodszy w stawce, 19-letni Nikodem Wierzbicki, który wygrał obydwa wyścigi.

– Już nie mogę się doczekać najbliższej rundy na torze w Słowacji. Miałem okazję już dwukrotnie ścigać się na tym obiekcie. Doświadczenie podpowiada, że to będą bardzo trudne wyścigi. Tor jest bardzo szybki i długi, przez co cała stawka będzie jechać bardzo blisko siebie. Kilka tygodni temu miałem okazję przypomnieć sobie nitkę toru innym samochodem podczas dwóch dni treningowych, dlatego uważam, że jestem gotowy, aby w nadchodzący weekend powalczyć o kolejne zwycięstwa. 

Do weekendu zgłosiło się 10 kierowców. W stawce pucharu zadebiutuje znany do tej pory ze startów w serii Maluch Trophy Oskar Klimek. Ale to nie jedyny debiutant, bo gościem specjalnym nadchodzącej rundy będzie znany czeski dziennikarz motoryzacyjny i kierowca wyścigowy Jan Červenka

– Slovakiaring to jeden z najszybszych torów w tej części Europy – mówi Paweł Skucha, dyrektor firmy TG Auto. – Jest bardzo wymagający dla hamulców i opon. Niełatwo będzie trafić z ustawieniami oraz przygotować się do wyścigów, a potem zarządzać samochodem. Pogoda może płatać figle. W prognozach mamy zarówno upały, jak i deszcze i burze. Myślę jednak, że nasze i zawodników doświadczenie pozwoli dokonać dobrych wyborów. Tym razem nasze Mazdy będą jechać w jednym wyścigu razem z innymi klasami. Wśród nich będą podobne samochody słowackiego pucharu MX-5. Na torze może być nawet ponad 40 samochodów, dlatego trochę obawiamy się tłoku podczas zmagań. To będzie duże wyzwanie dla wszystkich, ale widok blisko dwudziestu Mazd MX-5 w jednym wyścigu będzie czymś naprawdę super i nie możemy się już doczekać weekendu.

– Cieszę się, że Unitel Mazda MX-5 Cup po raz pierwszy wyjeżdża za granicę – powiedział Szymon Sołtysik, PR manager firmy Mazda Motor Poland. – To nie tylko możliwość zaprezentowania i sprawdzenia naszych roadsterów na nowym torze, ale także pierwsza okazja do startu w pucharowej Maździe zawodnika zza granicy. Fotel samochodu VIP zajmie Jan Červenka, znany dziennikarz motoryzacyjny z Czech, były redaktor naczelny magazynu Speed oraz tamtejszej edycji miesięcznika TopGear i doświadczony kierowca wyścigowy. Dzięki jego startowi o polskim pucharze Mazdy MX-5 dowie się szersza publiczność w Czechach i na Słowacji.

Wyścigowe Samochodowe Mistrzostwa Polski organizowane są przez Polski Związek Motorowy.

Klasyfikacja punktowa Unitel Mazda MX-5 Cup Poland

 1. Nikodem Wierzbicki      115
 2. Konrad Czaczyk               97
 3. Jacek Cichopek               94
 4. Bartosz Palusko              85
 5. Jakub Glasse                   69
 6. Przemysław Turek         44
 7. Krzysztof Bogusz            32
 8. Krzysztof Siadkowski     20
 9. Tomasz Lach                    14
 10. Mateusz Żuchowski       12
 11. Marcin Siadkowski         2
 12. Karolina Pilarczyk           0

Kalendarz sezonu 2022

1. i 2. runda WSMP13-15.05Poznań
3. i 4. runda WSMP24-26.06Poznań
5. i 6. runda WSMP15-17.07Poznań
7. i 8. runda WSMP19-21.08Slovakiaring
9. i 10. runda WSMP30.09-2.10Poznań
Organizator Pucharu

Partner

Patronat